Sobota, 2020-07-04

Imieniny: Aureli, Malwiny

Profilaktyka

Szanowni Rodzice!

Każdy z nas stawia sobie na cel, aby zachować, jak najdłużej zdrowie. Troska nasza dotyczy zwłaszcza dzieci. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych jest również celem powołanego w szkole Zespołu Promocji Zdrowia. Nic więc dziwnego, że co roku realizujemy założenia programów antynikotynowych Nie pal przy mnie, proszę oraz Czyste powietrze wokół nas, gdyż widzimy głęboki sens w profilaktyce zachowań.
Ubiegłoroczna ankieta wśród uczniów klas młodszych wskazuje wyraźnie, że palenie, także bierne, dotyczy wielu z nas dorosłych i uczniów klas starszych. Badania psychospołecznych uwarunkowań palenia tytoniu duże znaczenie przypisują środowisku rodzinnemu a przecież rodzina jest podstawową komórką społeczną. Badania również wskazują, że coraz częściej dziewczęta sięgają po papierosy, czy e-papierosy, tym bardziej że te drugie ładnie pachną. E-papierosy stały się kolejną modną zabawką wśród uczniów a nawet presją rówieśników, aby palić. Dzieci nie widzą odległych w czasie skutków palenia, czy wdychania dymu. Wiek inicjacji nikotynowej to 10 r.ż.!
Apelujemy do Państwa o rozmowę z dzieckiem na temat palenia i jego skutków. Prosimy o reakcję, gdy w pokoju dziecka czuć ładny, nieznany zapach. Leczenie skutków palenia nałogu, czy samego wyjścia z niego jest zdecydowanie trudniejszy niż zapobiegnięcie jego wystąpienia. Może niektórzy z Państwa znają to z własnego przykładu.

Szanowni Rodzice,  pamiętajcie, że programy profilaktyczne realizowane w naszej placówce, to nie wszystko! W dużej mierze to od Was zależy, czy Wasze dzieci będą miały w przyszłości problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych, czy też nie.

Liczymy na Was!

Magdalena Mularczyk wraz Zespołem Promocji Zdrowia

LIST INTENCYJNY

SZANOWNI RODZICE!!!

Zbliża się okres ferii zimowych – czas wypoczynku waszych pociech niejednokrotnie związany
z wyjazdami poza miejsce zamieszkania, gdzie kontakty z innymi dziećmi są bliskie i o choroby rozprzestrzeniające się poprzez bezpośredni kontakt głowy z głową jest szczególnie łatwo. Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołującą zmiany skórne na głowie człowieka.

Wszawica jako choroba pasożytnicza jest sezonowa. Oznacza to, że jej występowanie nasila się szczególnie po powrotach dzieci z ferii zimowych, letnich oraz innych form wypoczynku w trakcie roku szkolnego (obozy, kolonie). Dzieci wypuszczone spod twojej opieki nie zwracają uwagi na przestrzeganie zasad higieny stąd „choroba pożyczonej szczotki i czapki” zbiera swoje żniwo po powrocie do domu/szkoły.

Najczęściej wszy przenoszą się podczas przytulania, stykania się głowami, korzystania z tych samych przyborów do czesania (grzebieni, szczotek, gumek do włosów, spinek, wałków), noszenia pożyczonych od osoby z wszawicą czapek i szalików, a nawet podczas spania we wspólnej pościeli. Jednocześnie warto pamiętać, że codzienny kontakt z osobą mającą wszy nie wystarczy do tego, aby wszy zagościły na naszej głowie.

Wszawica może przydarzyć się każdemu i NIE JEST oznaką braku higieny osobistej,
dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie na bieżąco współpracuje z placówkami oświatowo-wychowawczymi w zakresie promocji zdrowia i działań edukacyjno-profilaktycznych. Prowadzi akcje profilaktyczne adresowane do najmłodszych i ich rodziców, dostarcza materiały edukacyjne, udostępnia informacje o drogach szerzenia się wszawicy oraz o działaniach mających na celu pozbycie się tego zjawiska.

Skuteczność naszych działań będzie większa, jeśli rodzice i opiekunowie będą na bieżąco współpracować
z placówkami oświatowymi, do których uczęszczają ich pociechy i będą stosować się do zaleceń profilaktycznych, do czego Państwa serdecznie zachęcam.

ZALECENIA PROFILAKTYCZNE DLA RODZICÓW I DZIECI DOTYCZĄCE WSZAWICY NA CZAS FERII ZIMOWYCH 2018[i]:

1. Związuj długie włosy swojego dziecka lub noś krótką fryzurę, która ułatwia pielęgnację skóry głowy i włosów.
  2. Używaj wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry
    i włosów.
  3. Codziennie czesz i szczotkuj włosy.
  4. Myj skórę głowy i włosy w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
  5. Weź ze sobą (rodzicu, wyposaż swoje dziecko) środki higieniczne, takie jak szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów.
  6. Po powrocie do domu sprawdź czystość głowy.
  7. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, że nie wolno korzystać z cudzych szczotek do włosów, zakładać czapek/szalików koleżanek/kolegów ponieważ może to spowodować przeniesienie na głowę wszy od innych osób.

Rodzicu Pamiętaj!
Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

dlatego

Systematycznie sprawdzaj czystość skóry głowy i włosów swojego dziecka
po powrocie z ferii zimowych!

Im większa świadomośc rodzica/opiekuna dziecka w zakresie zapobiegania wszawicy oraz stosowanie się do zaleceń,  TYM WIĘKSZA SZANSA na uniknięcie problemu wszawicy w szkole.

PAŃSTWOWY POWIATOWY

INSPEKTOR SANITARNY

w m.st. Warszawie

Dr n. med. Andrzej Zabielski

Zachęcam również do korzystania z naszej strony internetowej www.pssewawa.pl (zakładka Oddział Promocji Zdrowia/ Akcje/ Wszawica) gdzie można zapoznać się z obszernym materiałem poglądowym na temat zapobiegania wszawicy. Do listu intencyjnego dołączam plakat PSSE w m.st. Warszawie z przydatnymi informacjami i wskazówkami!

[i] Powyższe wskazówki zgodne z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.