3 grudnia obchodzony był na świecie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
W ramach obchodów w naszej szkole odbyło się kilka działań: 10 grudnia odbył się uroczysty apel, został przeprowadzony konkurs plastyczny „Razem możemy więcej – z przyjaciółmi łatwiej pokonywać trudności” dla kl. 1-8 i oddziału przedszkolnego, konkurs sieciowy Kahoot dla kl. 5-8, została przygotowana gazetka informacyjna na półpiętrze oraz wychowawcy klas otrzymali scenariusz zajęć do przeprowadzenia na godzinie wychowawczej „Afazja – co to takiego?”.
Uroczysty apel (w tym roku) poświęcony był tematyce afazji, tzn. co to jest afazja, jakie diagnozuje się jej rodzaje oraz z czym mają trudności osoby, dzieci z afazją i jak możemy ich wspierać. Spotkanie zostało przygotowane przez panie Elwirę Chojecką z klasą 5a i Agnieszkę Domieniuk z klasą 4b. Piękną oprawę graficzną (napisy i plakaty) przygotowały panie Anna Kmieć oraz Agnieszka Domieniuk.
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Razem możemy więcej – z przyjaciółmi łatwiej pokonywać trudności”:
Kategoria kl. 0-1
I miejsce – Alicja kl. 1b
Kategoria kl. 2-4
I miejsce - Natalia kl.4b
II miejsce – Alicja kl. 4b
III miejsce – Bartosz kl. 4a
Wyróżnienie – Martyna i Basia kl. 4b
Kategoria kl. 5-8
I miejsce – Karolina kl.6d
II miejsce – Julia kl. 5
III miejsce – Olga kl.6a
Wyróżnienie – Dawid kl.6a
Konkurs sieciowy Kahoot wyniki:
I przerwa:
1 miejsce - Mateusz 7a
2 miejsce - Krzysztof 8b
3 miejsce - Marta 8a
II przerwa:
1 miejsce - Weronika 8d
2 miejsce - Karolina 8a
3 miejsce - Tymon 8a
Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom wspomagającym zaangażowanym w przygotowania obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole: Elwirze Chojeckiej, Agnieszce Domieniuk, Annie Kmieć, Małgorzacie Kardas, Irinie Loika, Martynie Misiulaniec, Ewelinie Kosatce i Angelice Palenga, nauczycielom obsługującym sprzęt nagłaśniający - Grzegorzowi Kozłowskiemu oraz wszystkim wychowawcom, którzy w swoich klasach zrealizują przygotowany scenariusz. To dzięki waszej/ naszej wspólnej pracy i świadectwie otwartości na drugiego człowieka, dziecka z niepełnosprawnością – uczniowie naszej szkoły i ich rodzice mają możliwość lepszego poznania i zrozumienia trudności z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Dzięki większej świadomości uczymy się „bycia razem”, wzajemnego szacunku, jesteśmy otwarci i tolerancyjni na inność, stajemy się wrażliwsi na potrzeby drugiego człowieka.
Bardzo dziękujemy!!!
Przewodnicząca zespołu nauczycieli wspomagających
Magdalena Rulińska