Sobota, 2018-05-26

Imieniny: Eweliny, Jana

"Poukrywane kolory” i „Mózg” – cd warsztatów edukacyjnych w bibliotece

Uczniowie klas 5a i 5b ponownie spotkali się w bibliotece na warsztatach edukacyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z optyką, zmysłem wzroku i jego interakcją z innymi zmysłami. Jak zwykle warsztatom towarzyszyły tematyczne wystawy książek popularno-naukowych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki. Tym razem uczniowie zgłębiali następujące tematy:

„Poukrywane kolory”

Podczas tego warsztatu uczniowie dowiedzieli się, jak kolory widzą różne zwierzęta i na czym polegają zaburzenia związane z rozróżnianiem barw (daltonizm). Sprawdzali czym różni się mieszanie kolorów światła od mieszania kolorów farb, i które kolory w każdym z tych przypadków wybrano na podstawowe. Zobaczyli, jak można zmienić barwę różnych rzeczy, zmieniając źródło padającego na nie światła.

„Nasz niesamowity mózg”

Podczas ostatniego warsztatu uczniowie poznawali nasze zmysły oraz to, w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Z jednej strony, próbowali oszukać nasz umysł, z drugiej odkrywali jego niesamowite możliwości. Wspólnie z prowadzącymi zastanawiali się, czy wszystko faktycznie jest takie, jak nam się wydaje i czy możemy wpływać na to, jak świat odbierają inni.

Bardzo dziękujemy panom Pawłowi Jaskólskiemu, Tomaszowi Ruszkowskiemu i Mikołajowi Karpińskiemu, którzy nawiązali doskonały kontakt z uczniami i skutecznie zachęcili ich do dyskusji i eksperymentowania. Warsztaty  odbyły się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rozwiń Się”, a finansowane były przez miasto stołeczne Warszawa.