Niedziela, 2018-06-24

Imieniny: Danuty, Jana

Zgłaszać czy nie zgłaszać?

Uczniowie w większości są uprzejmi. Chcą, żeby inni uczniowie czuli się w szkole bezpiecznie. Używają miłych słów, starają się postępować zgodnie z zasadami. Są też uczniowie, którzy próbują dręczyć innych. Starają się wyrządzić komuś krzywdę fizyczną, naruszyć czyjąś własność, zranić czyjeś uczucia. Uczniowie ci nie panują nad sobą.

4 stycznia psycholog szkoły pani Dorota Karkowska poprowadziła w świetlicy zajęcia poświęcone temu tematowi. Dowiedzieliśmy się czym jest dręczenie i jak odpowiadać na tego rodzaju zachowania, co robić w odpowiedzi na dręczenie i czy warto zgłaszać próby dręczenia osobie dorosłej.

Wiemy już, że mówimy w takich sytuacjach :,,Wolałbym, żebyś przestał”., ,,Nie podoba mi się to, przestań”, ,,Nie chcę, żebyś tak się zachowywał” i oddalamy się od osoby, która nie panuje nad sobą, a następnie koniecznie zgłaszamy próbę dręczenia osobie dorosłej. Warto wiedzieć, że nie jest to skarżenie, tylko poinformowanie osoby dorosłej o niewłaściwym zachowaniu.