Niedziela, 2020-05-31

Imieniny: Anieli, Feliksa

Smerfny glutek z naturalnych składników

Dzieci uwielbiają się brudzić. I słusznie! Pozwala im to na odkrywanie świata, rozwija kreatywność, pobudza twórcze myślenie, pozwala pozbyć się napięcia, wpływa pozytywnie na rozwój psychofizyczny.

Do zrobienia  glutka potrzebujecie:
pół szklanki siemienia lnianego
dwie szklanki wody
3 łyżki żelatyny
odrobinę barwnika spożywczego
500 g mąki ziemniaczanej

Siemię lniane zalejcie zimną wodą i odstawcie do lodówki na 24 godziny. Następnie wymieszajcie  i dodajcie żelatynę, barwnik i po ponownym wymieszaniu - po trochu - dodajcie mąkę ziemniaczaną. Tak powstał nasz smerfny glutek!
Uważam, że jak na naturalnego gluta wyszedł super! Brak kleju, boraksu, płynu do soczewek itd.sprawia, że jest idealny do zabawy nawet dla najmłodszych dzieci a także wszystkich tych, które mają AZS, alergie i muszą uważać na to co biorą w rączki.
Zabawa glutkiem, podobnie jak ciastoliną czy inną masą wpływa na rozwój zmysłów,pobudza kreatywność, wyobraźnię, ćwiczy małą motorykę.
Dziecko może takiego gluta rozciągać, ugniatać, przekładać przez palce, zlepiać, zmieniać jego konsystencję dodając mąkę lub wodę itd. Wszystkie te czynności przyczyniają się dotrenowania paluszków,łagodzenia stresu, rozwijania wyobraźni.