Wtorek, 2019-07-23

Imieniny: Sławy, Sławosza

TURNIEJ WIEDZY OLIMPIJSKIEJ, TARGÓWEK 25. III. 2019

25 marca 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie zorganizowała po raz drugi Turniej Wiedzy Olimpijskiej dla uczniów szkół podstawowych z terenu Dzielnicy Targówek. Nad przebiegiem rywalizacji czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Sylwester Kuśmierz, Katarzyna Wilk i Katarzyna Piotrowska. Głównym celem turnieju było wyłonienie drużyny szkolnej posiadającej największą wiedzę teoretyczną z zakresu sportu olimpijskiego, propagowanie idei olimpizmu oraz zasad fai-play w sporcie a także poszerzenie wiedzy z zakresu historii sportu i igrzysk olimpijskich.

W turnieju wzięło udział siedem szkół podstawowych z terenu Dzielnicy Targówek w składach dwuosobowym. Rywalizacja przebiegała na kilku etapach, w których konieczne było wykazanie się wszechstronną wiedzą sportową: wiedzą o olimpizmie starożytnym i nowożytnym, symbolach olimpijskich, znajomością historii polskiego i światowego sportu olimpijskiego (letniego i zimowego), rozpoznawaniem medalistów olimpijskich, medalistów mistrzostw Świata i Europy w poszczególnych dyscyplinach na podstawie przedstawionych fotografii, znajomością przepisów i zasad rozgrywania różnych dyscyplin sportów indywidualnych i drużynowych.

Poziom turnieju stał na bardzo wysokim poziomie a o zajętym miejscu przez poszczególne reprezentacje decydowały małe różnice punktowe. Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco: 1. SP 206, 2. SP 114, 3. SP 277, 4. SP 84, 5. SP 62, 6. SP 298, 7. SP 42.

Na zakończenie turnieju wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni licznymi nagrodami rzeczowymi i dyplomami, natomiast drużyny z miejsc I-III dodatkowo dostały okazjonalne medale i puchary. Szczególne słowa podziękowania należą się instytucjom i osobom, które wsparły Turniej Wiedzy Olimpijskiej. Serdeczne podziękowania dla Zespołu Sportu i Wydziału Edukacji Dzielnicy Targówek, które systematycznie wspierają imprezy organizowane przez szkołę podstawową nr 114. Wielkie podziękowania dla grup biegowych: Akademii Biegania Przełajowego  i Aktywnych na Targówku skupionych wokół klubu Ekobiegi na Targówku oraz Klubu Sportowego Markowi Biegacze. Zawodnicy i sympatycy tychże grup biegowych przekazali na nagrody wiele gadżetów.

Drugi Turniej Wiedzy Olimpijskiej przeszedł do historii jednak na pewno nie będzie to turniej ostatni. Planowane są kolejne edycje a najbliższa odbędzie się za dwa lata.

Sylwester Kuśmierz