Kalendarium

Sobota, 2021-02-27

Imieniny: Gagrieli, Liwii

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

27 września 2018 r. w ramach akcji EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU na boisku SP 114   odbyły się rekreacyjne zajęcia sportowe dla wszystkich chętnych uczestników. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) w terminie 23-30 wrzesień miała zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Na uczestników w naszej szkole czekało wiele atrakcji m.in. tory przeszkód, konkurencje zwinności, szybkościowe, siłowe i sprawdzające celność. Dwie godziny, w trakcie których uczestnicy świetnie się bawili to niezbyt wiele dlatego warto samemu w każdej wolnej chwili korzystać z wszelkich form aktywnego wypoczynku. Tak naprawdę wszystko mamy we własnych rękach.

Badania Eurobarometru pokazują, że 59% Europejczyków nie uprawia sportu lub uprawia go rzadko. Badania dotyczące Polski również są alarmujące. W 2015 r. odsetek Polaków w wieku 15-69 lat spełniających kryteria WHO dot. aktywności fizycznej podejmowanej w czasie wolnym wyniósł 15,5%. Wyniki pokazują również, że prawie połowa Polaków (48%) w wieku powyżej 15 lat w ciągu siedmiu dni poprzedzających badanie nie zadeklarowała żadnego spaceru, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i transportowych (do pracy, sklepu itp.). Brak ruchu wywołuje negatywne skutki dla zdrowia, zwiększa ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy, chorób nowotworowych oraz sprzyja nadwadze i otyłości.

Dlatego zachęcamy wszystkich do podejmowania wszelakiej aktywności. Należy bawić się sportem całą rodziną. Niech korzystanie z obiektów sportowych stanie się nie koniecznością lecz przyjemnością i zabawą.

Sylwester Kuśmierz

Zespół Wychowania Fizycznego