Kalendarium

Czwartek, 2019-03-21

Imieniny: Benedykta, Lubomiry

Jadłospis

Co z Unii wynika dla Europejczyka?

Unia Europejska została utworzona w 1957 roku. Jest zbiorem krajów, które współpracują ze sobą gospodarczo. Unia jest organizacją pokojową. Skupia dziś 28 państw. Jej siedzibą jest Bruksela. Flaga europejska przedstawia 12 złotych gwiazdek na niebieskim tle.  Dlaczego 12? Otóż liczba 12 jest wyjątkowa, magiczna, tworząca całość. Mamy 12 godzin, 12 miesięcy, 12 apostołów, 12 potraw na stole wigilijnym, 12 znaków zodiaku. Hymnem europejskim jest ,,Oda do radości”. Ludwiga Van Beethovena. Wspólną walutą 19 krajów europejskich jest Euro. Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Dziedzictwo Kulturowe to coś, co nas łączy i pozwala zrozumieć miejsce, w którym żyjemy. To: nauka, sztuka, edukacja, architektura, technika, tradycje i zwyczaje, język, przyroda, krajobraz. Maskotką Unii jest stonoga  Syriusz.

 To część informacji o Unii, które usłyszały, zobaczyły dzieci ze świetlicy podczas lekcji europejskiej w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct. Oprócz tego uczestnicy tego ciekawego spotkania mieli możliwość  zobaczyć mapę polityczną Europy, określić położenie Polski , wskazać sąsiadów naszego kraju należących i nie należących do Unii. Wiele emocji przysporzyło odgadywanie ciekawych miejsc w krajach unijnych oraz porównywanie i odgadywanie podobnych wizerunkowo flag krajów np.

Łotwy i Austrii, Belgii i Niemiec, Polski i Malty, Węgier i Bułgarii, Francji i Holandii, Włoch i Irlandii, Danii, Szwecji i Finlandii. Na zakończenie lekcji odbył się quiz- podsumowanie i  sprawdzenie nabytej wiedzy. Okazało się, że świetliczaki  wypadły rewelacyjnie. Każdy otrzymał interesujące książeczki oraz drobne upominki. Można powiedzieć, że lekcja europejska uświadomiła nam wszystkim, jak bardzo nasze życie jest zakorzenione w europejskiej kulturze i sztuce. Mogliśmy o tym porozmawiać podczas powrotnej drogi z Punktu Informacyjnego podziwiając uroki wiosennej przyrody.