Piątek, 2018-05-25

Imieniny: Borysa, Magdy

„Ewolucja oka” i „Lustra” – warsztaty edukacyjne w bibliotece

Uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w pierwszej części warsztatów edukacyjnych poświęconych zagadnieniom związanym z optyką, zmysłem wzroku i jego interakcją z innymi zmysłami.

Zajęcia prowadzone przez „Heweliuszy Nauki” - panów Pawła Jaskólskiego, Tomasza Ruszkowskiego i Mikołaja Karpińskiego odbyły się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rozwiń Się”, a finansowane były przez miasto stołeczne Warszawa.

Warsztaty bardzo podobały się uczniom i dotyczyły następujących zagadnień:

„Ewolucja oka”,

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko. Przyjrzeli się też budowie oka innych stworzeń i spróbowali prześledzić ewolucję tego niezwykle skomplikowanego organu. Dowiedzieli się również dlaczego człowiek ma dwoje oczu i jak dzięki nim jest w stanie ocenić odległość od różnych przedmiotów. Sprawdzili jak kina 3D tworzą iluzję głębi oraz sami stworzyli własne okulary do oglądania fotografii stereoskopowej.

„Świat symetrii - lustra”

Odbicie w lustrze towarzyszy nam przez całe życie, ale co tak właściwie ono przedstawia? Czym jest odbicie lustrzane? W trakcie warsztatu uczestnicy eksperymentowali z lustrami i symetrią. Poznali też zastosowanie luster o różnych kształtach. Zobaczyli jak powstają odbicia bez luster oraz jak można zerkną na drugą stronę lustra (fenickiego).

Warsztatom towarzyszyły tematyczne wystawy książek popularno-naukowych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki.