Kalendarium

Środa, 2021-10-20

Imieniny: Ireny, Kleopatry

Jak wędruje woda?

Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Trzeba cierpliwości, bo efekty widać dopiero po kilku godzinach. W naszym doświadczeniu woda będzie wędrować pomiędzy szklankami.

Potrzebne będą: 3 szklanki/słoiki, woda, ręcznik papierowy lub niesyntetyczny sznurek dowolnej grubości, opcjonalnie dwa różne kolory barwników spożywczych, albo wyschnięte mazaki.

  1. Ustawiamy w rzędzie 3 szklanki/słoiki. Do pierwszego i trzeciego wlewamy wodę. Jeśli chcecie możecie ją zabarwić mieszając z barwnikiem spożywczym, lub namaczając wkład z wyschniętego markera w innym kolorze do pierwszego i odpowiednio innym do trzeciego naczynia z wodą.
  2. Teraz składamy kawałek ręcznika papierowego w węża i wkładamy jeden jego koniec do pierwszej szklanki z wodą, a drugi do pustej w środku. Taki sam kawałek wężyka potrzebny będzie odpowiednio do drugiej i trzeciej szklanki. Jeden koniec wpuszczamy do trzeciej szklanki i drugi do środkowej. Czekamy…


Opis zjawiska: woda wędruje. Nie ma tu pompy, a jednak wbrew grawitacji wspina się po naszych papierowych listkach przechodząc do środkowej szklanki. Jeśli dodatkowo ją zabarwiliście na dwa różne kolory, to w środkowym naczyniu kolory się zmieszają. Takie zjawisko obrazuje pobieranie wody przez rośliny. Ciekawe jest to, że bez względu jakie kształty mają nasze naczynia, poziom wody będzie dążyć do wyrównania się. Stworzyliśmy więc: system naczyń połączonych. A jak to się stało? To proste, w papierze znajdują się tzw. kapilary (tu włókna celulozy), służące do transportu wody. Tak samo pracują korzenie np. drzew, pompując wodę w górę.