Kalendarium

Środa, 2021-10-20

Imieniny: Ireny, Kleopatry

Budujemy instrumenty muzyczne: deszczownica, kij deszczowy.

Deszczownica większości z Was kojarzy się pewnie z wyposażeniem kabiny prysznicowej, nie instrumentem. Ale zajmuje ona jedno z bardziej oryginalnych i niecodziennych miejsc w arsenale współczesnego perkusisty. Ma kształt podłużnej tuby, a umieszczone w niej drobinki przemieszczając przy przechylaniu imitują dźwięk do złudzenia przypominający padający deszcz. Dzięki swojej budowie ten instrument jest bardzo ciekawym narzędziem do tworzenia efektów specjalnych, a jego profesjonalne odpowiedniki wykorzystuje się między innymi podczas koncertów i nagrań studyjnych. Zaklinacz deszczu/kij deszczowy/deszczownica, to najczęściej spotykane nazwy. Może być też ciekawym pomysłem na prezent. A jeśli dodatkowo ozdobicie tubę, wrażenie murowane.

Potrzebne będą:

  1. kartonowa tuba (im dłuższa tym lepsza, można też posklejać 2/3/4 tekturowe rolki z papieru toaletowego),
  2. wykałaczki, albo zapałki,
  3. garść ryżu, lub kaszy gruboziarnistej lub soli, mogą być też pocięte dziurkaczem drobinki plastiku butelki pet itp.),
  4. taśma samoprzylepna,
  5. nożyczki.

Sklejamy nasze rolki taśmą w miejscach łączeń. Następnie co jakiś czas wbijamy na wylot naszej rolki wykałaczki/patyczki/zapałki pod różnymi kątami tworząc mini przeszkody dla przesypującej się wewnątrz zawartości. Poproście rodziców o pomoc.Chodzi o to, żeby nasze drobinki nie przelatywały od razu na drugi koniec kija. Przycinamy wystające końce przy samej tubie i owijamy taśmą klejącą całą jej długość. Zalepiamy /zatykamy jeden z końców i wsypujemy drobinki do środka jakąś 1/3 albo 1/4 objętości kija. Zatykamy dłonią drugi koniec do testu i sprawdzamy efekt pochylając nasz kij raz w jedną, raz w drugą stronę. Jeśli nie trzeba odsypywać, czy dosypywać zawartości, zalepiamy ostatecznie drugi otwór i praca wykonana.

Teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie deszczowym. Możecie kijowi nadać indywidualny charakter ozdabiając przed oklejeniem. Mój chyba nie wygląda najlepiej, ale działa.

Dobrej zabawy!