Kalendarium

Niedziela, 2021-12-05

Imieniny: Kryspiny, Norberta

Światowy Dzień Wody

 

 

To już drugi dzień wiosny,

 

choć trudno w to uwierzyć

 

Dzisiaj:                      

 Światowy Dzień Wody !

 

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day)) został ustanowiony rezolucją z 22.12.1992r. przez ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

 

A to kilka propozycje/sposobów na jej oszczędzanie na co dzień:

 

Istnieje wiele sposobów na codzienne oszczędzanie wody, których można się nauczyć. Zacznijmy od tych najprostszych:

  1.     Zakręcanie kranu po umyciu rąk – pamiętaj, że każda zmarnowana kropla wody to wielka strata, dlatego po umyciu rąk powinno ono sprawdzać, czy kran jest dobrze dokręcony i nie kapie z niego woda.
  2.     Oszczędna kąpiel – pokażmy na własnym przykładzie, że można się umyć nie zużywając ogromnej ilości wody i zachęćmy młodsze rodzeństwo do naśladowania nas. Znacznie mniej wody zużywamy podczas brania prysznica niż w kąpieli w wannie.
  3.     Ekologiczne mycie zębów  – zwróćcie uwagę, jak dużo wody marnuje się, gdy nie zakręcamy kranu na czas mycia zębów (można dla eksperymentu spróbować taką wodę zebrać np. do podstawionego naczynia), a następnie  wypłukać buzęi po umyciu zębów wodą z kubeczka zamiast pod strumieniem wody bieżącej.
  4.     Sprytne spłukiwanie toalety – jeśli w toalecie mamy spłuczkę z dwoma przyciskami, wybierzcie bardziej oszczędny tryb spłukiwania wody.
  5.     Zbiórka wody do podlewania roślin – odpowiedzialne korzystanie z wody możemy wypracować także podczas dbania o domowe rośliny. Zacznijmy wspólnie zbierać wodę po myciu owoców czy gotowaniu jajek i wykorzystywać ją do podlewania. Jeśli mamy do tego warunki, zaaranżujmy razem w ogródku zbiornik na deszczówkę i obserwujmy, ile wody zebrało się w nim po każdym deszczu.

 

1.Znacie zabawę w sekrety?  Bez wody rzecz jasna…

Różnie ją nazywają, ale zamysł jest ten sam. Wystarczy znaleźć na podwórku kawałek szkła i już jest pretekst do zabawy ( stworzenia sekretu.)    Trzeba wykopać w ziemi dołek, ułożyć w nim swoje znalezione skarby, przykryć szkiełkiem i zakopać. Najważniejszym elementem zabawy oprócz tworzenia cudnych kompozycji jest, aby ukryty skarb zachować w tajemnicy i zapamiętać jego miejsce. Sekrety można pokazać koleżankom/kolegom  w wielkiej tajemnicy J Każdego dnia można przyjść odszukać swój sekret i podziwiać ukryty skarb natury. Jestem pewien, że Wasz będzie wyjątkowy!.

2.Nasz kolejny eksperyment: zmieniamy kolor kwiatów (proponuję białe tulipany)

Panom powinno się spodobać, lubicie taką aktywność i odkrywanie świata poprzez doświadczenia. Wiele osób zastanawia się jak zabarwić kwiaty i dlaczego te barwione kosztują w kwiaciarni trzy razy drożej niż normalne. Do naszego doświadczenia potrzebujemy kilka białych tulipanów, szklanki z wodą i barwniki. Najlepsze są intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskamy z barwnikami do jajek lub  z wodą zabarwioną bibułą. (sięgnijcie do szuflad w biurku, coś znajdziecie)  (Uwaga, woda zabarwiona farbami nie da oczekiwanego efektu )                 Kwiaty nabiorą intensywnej barwy po około dobie. Niech ten eksperyment posłuży jako ciekawa lekcja, że wszystko co spożywamy pijemy, lub jemy wpływa na nasz organizm.. U mnie w kuchni na stole stały takie same tulipany w wodzie bez barwnika, po 24 h było już widać, były dużo lepszej kondycji, tj.bardziej świeże i ładne, niż zabarwione kwiaty. Liście które złapały kolor wyglądały na oklapłe, a kwiaty ewidentnie nie znosiły najlepiej zbyt dużej ilości barwnika.