Środa, 2020-08-05

Imieniny: Emila, Karoliny

Międzynarodwy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Drogi Uczniu! Drogi Rodzicu!

Pewnie zaskoczy Cię, że drugi największym problem ekologiczny Unii Europejskiej, po zanieczyszczeniu powietrza, to hałas. To dźwięki, które odbierane w sposób indywidualny, drażnią nas, a także uszkadzają zdrowie.
Hałas uwalnia hormony stresu (agresywne zachowania), bezsenność, a za nią brak właściwej regeneracji, a w procesie nauki - brak koncentracji na zadaniu.

Miej świadomość zagrożenia hałasem. Działaj.
- podczas koncertów używaj zatyczek; zachowuj odległość od źródła hałasu
- rób przerwy w dostarczaniu bodźców słuchowych (np. wyłącz telewizję) nawet do 10 godzin dziennie
- sprawdzaj słuch w przypadku dolegliwości
- podczas przerw zachowuj się cicho

Z życia szkoły i po szkole
35* dB Cicho jest tylko w bibliotece - czujesz się dobrze.
70 dB Prowadzenie lekcji przez nauczyciela, dyskusje z uczniami i szumy w klasie - możesz odczuwać zmęczenie.
------------------------
SZKODLIWE DLA ZDROWIA
------------------------
90 dB. Dzwonek. Wszyscy się pakują. Można się usłyszeć mówiąc podniesionym głosem.
100 dB Przerwa. Usłyszysz, gdy druga osoba do Ciebie będzie krzyczeć.
85 dB W drodze do domu słuchasz MP3? Ruchliwa ulica? Twój słuch osłabia się.

*decybel (dB) służy do pomiaru natężenia dźwięku

Miejmy świadość. Dbajmy o siebie.

Międzynarodowy Dzień Wody.

Bezwonna, bezbarwna, bezsmakowa. Obecna w rzece, jeziorze, morzu , oceanie, lodzie, parze, owocach, warzywach, zupie, akwarium, basenie i średnio 70% w Twoim organizmie: krwi, mózgu, kościach, mięśniach.
22 marca na całym świecie obchodzony był wczoraj Międzynarodowy Dzień Wody. To jeden z najważniejszych dni w kalendarzu, prawie jak święto życia. Nie ma bowiem wody w proszku. Nie umyjesz rąk bez wody czy środków antybakteryjnych wyprodukowanych na jej bazie. Wszystkie istoty żywe na naszej planecie potrzebują tego składnika do wzrostu.
Oczywiście jedzenie zup, owoców czy warzyw to źródło wody. Nasz organizm najbardziej spragniony jest jednak czystej wody. Dlatego pij wodę! Dziecko 6 szklanek Mama 8 szklanek Tata 10 szklanek
Już dziś możesz przyłączyć się do szkolnej akcji Piję wodę!.
Umieść zdjęcie swojego bidonu na stronie https://liblink.pl/Tb1c0PGL4f

Pamiętaj, że ważne jest również oszczędzanie wody i to jest w Twojej mocy.
Nie każda osoba na Ziemi ma dostęp do wody pitnej. https://liblink.pl/dufClVNkVd

Magdalena Mularczyk
z Zespołem Promocji Zdrowia i Zdrowego Trybu Życia