Poniedziałek, 2020-07-13

Imieniny: Danieli, Irwina

Pasowanie na czytelnika

„My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek słuchać będziemy z uwagą, a obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą” - przyrzeczenie tej treści złożyli uczniowie klas pierwszych podczas uroczystości „Pasowania na czytelnika”, która odbyła się w dniu 26 lutego.

Do przygody z książką, wypożyczoną w szkolnej bibliotece, zaprosiły uczniów dwie królowe Maja Szafranowska (8a) i Agata Kowalik (7b). Natomiast Ania Pacholska (7b) i Jan Łukaszewicz (8c) w smutnej inscenizacji pokazali jak może wyglądać książka gdy dostanie się w ręce brudasa.  Basia Pagani (5c) i SergeiShakhmaer (5c) recytując piękny wiersz Edwarda Szymańskiego pt ”Książka” zapewnili dzieci, że czytanie to wspaniała przygoda, która nigdy się nie znudzi!

Zanim pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie rozwiązywalizagadki dotyczące znajomości bajek i baśni. Najmłodsi czytelnicy wykazali się dużą wiedzą ichętnie odpowiadali na pytania.

Później, bardzo przejęte uroczystością dzieci, podchodziły do Królowej Książki, która pasowała je na swoich rycerzy dużą, kolorową zakładką. W prezencie nowi czytelnicy naszej biblioteki otrzymali pamiątkowe książeczki z dedykacją i zakładki do książek.Na koniec każde dziecko imiennie zobowiązało się do szanowania książek.

Pierwszą lekturę z biblioteki szkolnej uczniowie wypożyczyli w następnym dniu, w którym po raz ostatni przyszli do biblioteki razem z wychowawcą.Od marca dzieci już samodzielnie wybierają i wypożyczają książki – i radzą sobie świetnie!