Piątek, 2019-12-13

Imieniny: Dalidy, Juliusza

Spotkanie z Przemysławem Babiarzem

Przemysław Babiarz to dziennikarz, konferansjer i komentator sportowy pływania, lekkoatletyki, łyżwiarstwa figurowego oraz skoków i biegów narciarskich. Jest trzykrotnym laureatem Telekamery w kategorii „Komentator sportowy” i Mistrzem Mowy Polskiej. Prowadzi wiele programów telewizyjnych min. program z cyklu „Wielki Test Wiedzy”.

W środę 23 października Przemysław Babiarz przyjechał do naszej szkoły.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VIII i VII wraz z nauczycielami.Gościa przywitały i krótko przedstawiłyPanie bibliotekarki nadmieniając, że sport i książka to dwie Jego wielkie pasje.

Sportowo-czytelnicze spotkanie, którewpisało się w  jubileusz 100 –leciaPolskiego Komitetu Olimpijskiego z jednej strony i Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych z drugiej,poprowadzili Jan Łukaszewicz i Franciszek Pisarski.

Janek dopytywał, jakie książki czytał Przemysław Babiarz gdy był uczniem szkoły podstawoweji jak teraz wśród tylu rozlicznych zajęć znajduje czas na czytanie. Okazało się, że książki takich autorów jak Ludwik Jerzy Kern, Lewis Carroll, Edmund Niziurski, Janusz Korczak, Zbigniew Nienacki, Alfred Szklarski, Astrid Lindgrenczytane kiedyś przez naszego gościa,są chętnie czytane również dziś. Przemysław Babiarz szczególnym sentymentem darzy serię komiksową autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego pt. „Tytus, Romek i A'Tomek – jeszcze do tej pory zna na pamięć trzy pierwsze części. Obecnie stara się wykorzystywać każdą wolną chwilę na czytanie i zgadza się ze stwierdzeniem, że czytanie książek pozwala mózgowi odbyć pewien rodzaj treningu -im więcej czytamy – tym więcej zapamiętujemy i łatwiej się wysławiamy.

Kolejne pytanie dotyczyło warunków jakie trzeba spełnić żeby zostać Mistrzem Mowy Polskiej. Okazało się, że nie bez znaczenia są zdolności aktorskie ponieważ ważna jest nie tylko poprawność językowa ale również sposób w jaki przekazujemy emocje. Żeby sprawdzić jak mówimy i jak interpretujemy tekst, warto się nagrywać i analizować swoją wypowiedź.

Niewątpliwie dużą niespodzianką dla wszystkich było wysłuchanie fragmentu „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza w wykonaniu Przemysława Babiarza. Interpretacja pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunemzostała nagrodzona gromkimi brawami.

Drugą część spotkania poprowadził Franek Pisarski, którego pytania dotyczyły pracy zawodowej  gościa – pytał m.in. co spowodowało, że aktor został dziennikarzem sportowym i co jest najtrudniejsze w zawodzie komentatora sportowego. Okazało się, że Przemysław Babiarz od najmłodszych marzył aby zostać komentatorem sportowym. Interesował się sportem, oglądał i czytał wspólnie z tatą wiadomości sportowe, znał nazwiska sportowców i ich osiągnięcia, a ponadto sam uprawiał sport. Jednak wybrał aktorstwo, które również go pasjonowało. Ukończył szkołę teatralną i przez kilka lat pracował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Gdy telewizja ogłosiła konkurs na komentatorów i prezenterów sportowych, marzenia z dzieciństwa ożyły i postanowił się zgłosić. Wygrał i dziś wykonuje zawód, który daje mu wiele satysfakcji. Choć nie ukrywa, że są chwile trudne np. gdy wszyscy kibice oczekują zwycięstwa, a trzeba komentować porażkę.

Oczywiście nie zabrakło pytań o ulubioną dyscyplinę, najlepszego polskiego sportowca czy najważniejsze igrzyska olimpijskie. Przemysław Babiarz zdecydowanie wybrał lekkoatletykę i najlepszą lekkoatletkę świata Anitę Włodarczyk, a najważniejsze igrzyska olimpijskie – to te pierwsze, na które pojechał i komentował - Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992.

W odpowiedzi na pytanie o umiejętności, które pozwalają uprawiać ten zawód oraz kto z komentatorów był dla niego kimś w rodzaju przewodnika, Przemysław Babiarz powiedział, że trzeba jednocześnie obserwować to co się dzieje i umieć to nazwać.  Dlatego trzeba mieć duży zasób słów – bo tylko wtedy relacjonując wydarzenie można szybko znaleźć zamienniki. Trzeba mówić barwnie i oczywiście trzeba znać wyniki sportowe. Należy mieć wiedzę na temat danej dyscypliny sportowej warto również znać różne ciekawe informacje ze sportowego życiorysu zawodników.

Gość docenia prace wszystkich komentatorów sportowych. BogdanTomaszewski, Bogdan Tuszyński, Jan Ciszewski – to legendy sportowego dziennikarstwa, a wśród nich Włodzimierz Szaranowicz, który wprowadzał go w tajniki sportowego dziennikarstwa.

Franek miał jeszcze wiele pytań do Przemysława Babiarza ale czas płynął szybko i przyszedł moment pożegnania gościa. W imieniu społeczności uczniowskiej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Jaczewska podziękowała za przyjazd do szkoły, poświęcony czas, ciekawe opowieści iwręczyła gościowi na pamiątkę książkę i  gadżety z logiem naszej szkoły.