Czwartek, 2019-11-14

Imieniny: Emila, Laury

,,Szkoła Pamięta".

Nasza szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. W ramach tego wydarzenia 30 października wychowankowie świetlicy pod opieką pani Izabeli Kopiec i Hanny Belkiewicz  wzięli udział w swoistej lekcji historii i patriotyzmu. Odwiedzili  miejsca pamięci narodowej na Targówku:

1. ul. Tykocińska 32/34 - tablica pamięci żołnierzy II Rejonu Obwodu AK Praga.

"W tym domu w dniach Powstania Warszawskiego działał punkt sanitarny II Rejonu 6 - XXVI Obwodu Armii Krajowej prowadzony przez dr Andrzeja Kawalskiego ps. "Atom"
Sanitariuszki z Szarych Szeregów
i Wojskowej Służby Kobiet

2. Rondo Żaba - tablica w hołdzie ppor. Jana Wójcika ,,Znicz"., dowódcy Plutonu ,,Rokita" i innych żołnierzy Armii Krajowej.

3. ul. św. Wincentego róg Oszmiańskiej - symboliczna mogiła rozstrzelanych Powstańców.

Tu 1 sierpnia 1944 r. polegli za wolność Ojczyzny żołnierze Armii Krajowej i d-cy "Rokita" i "Kruk". Chwała bohaterom.

4. ul. św. Wincentego 44. - tablica upamiętniająca miejsce rozstrzelania siedemnastu Polaków.

Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny. W tym miejscu dnia 1 sierpnia 1944 r. hitlerowcy rozstrzelali 17 Polaków

5. ul. Stojanowska 12/14 - miejsce martyrologii mieszkańców.

"Tu w latach 1939-1943 hitlerowcy zamordowali około 30 osób"

Uczniowie uporządkowali symboliczne miejsca, zapalali znicze, odczytali napisy widniejące na tablicach, a pamięć  poległych uczcili minutą ciszy. Było to wyjątkowe  spotkanie z miejscami -  świadkami bohaterskich czynów Polaków. Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą trzeba pielęgnować. Odnajdywanie tej wartości jest kontynuowaniem tradycji polskich w szkole, która przekazuje wiedzę, kształtuje świadomość narodową, szacunek dla dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo narodowe , a co za tym idzie - wychowuje w poczuciu patriotyzmu.

Tę tradycję przekazujemy naszym wychowankom.