Czwartek, 2019-11-14

Imieniny: Emila, Laury

Szachy w świetlicy

W każdą środę przychodzi do świetlicy pani Iwona Osuch i prowadzi zajęcia szachowe. Środowe spotkania z szachami rozpoczynają się od nauki nazw i wyglądu figur. Potem następuje nauka ruchów, w której krok po kroku dzieci przyswajają nową wiedzę lub utrwalają już zdobytą. Pomagają w tym rymowane wierszyki, których uczy wspaniała prowadząca. Zajęcia bardzo podobają się dzieciom. Słuchają one z wielką uwagą słów pani Iwony, obserwują ruchy na szachownicy, a potem podejmują pierwsze próby gry. Jest to cenne doświadczenie, gdyż gra w szachy wiąże się z wieloma zaletami. Nauka gry w szachy rozwija kompetencje matematyczne, zdolność koncentracji, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie, uczy przestrzegania reguł gry. W związku z tym oddziałuje na intelekt, zwiększa twórcze zdolności i wpływa na wzrost aktywności umysłowej. Zawiera również wiele funkcji wychowawczych, uczy bowiem cierpliwości oraz radzenia sobie z niepowodzeniami, porażkami, a zasada "fair play" przy szachownicy przenosi się również na inne dziedziny życia. Szachy wypełniają czas dzieciom w naszej świetlicy.