Czwartek, 2019-11-14

Imieniny: Emila, Laury

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

W dniach 7-13 października 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.W tym roku odbywał się on pod hasłem „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją”.

W ramach obchodów zostało zorganizowane przez terapeutów spotkanie konsultacyjno-diagnostyczne dla rodziców / rodziców z dziećmi. Na konsultacjach można było zasięgnąć opinii, otrzymać wskazówki do pracy w domu od terapeuty pedagogicznego, prowadzącego w szkole terapię pedagogiczną, logopedy i terapeuty integracji sensorycznej. Co nas bardzo cieszy, rodzice skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli na spotkanie.

Cała społeczność uczniowska miała możliwość włączenia się w konkursy  przygotowane przez terapeutów. Można było wziąć udział w jednym konkursie lub w kilku. Prace należało przygotować w domu. I tak np. uczniowie mieli możliwość namalowania ilustracji  do baśni sławnego dyslektyka H.Ch. Andersena, opracowanie własnej bajki lub opowiadania w formie książeczki, stworzenia pracy pisemnej lub plakatu pt.: „Mam dysleksję, ale potrafię …”, wykonanie gry matematycznej dotyczącej tabliczki mnożenia, gry typu memory ortograficzne, domina ortograficznego lub ortograficzno-obrazkowego, wymyślenie wiersza ortograficznego z określoną trudnością ortograficzną.

Wychowawcy, nauczyciele również przyłączyli się do przedsięwzięcia. Na swoich lekcjach wychowawczych, przedmiotowych, świetlicowych  poświęcili czas, aby przybliżyć uczniom temat dysleksji. Odbyły się pogadanki, tworzono plakaty, prezentacje, oglądano filmy, wyjaśniające problem i istotę zjawiska zwanego dysleksją.  W bibliotece przygotowano kącik Tygodnia Dysleksji.  Za to wszystko serdecznie dziękujemy.

Terapeuci zorganizowali akcję pt.: „Nie wyrzucaj, przekaż dalej”. Akcja miała na celu zbiórkę kompletnych, niezniszczonych gier edukacyjnych, planszowych, karcianych, matematycznych, ortograficznych itp., które wzbogacą zaplecze sal terapeutycznych.

Na korytarzu przy wejściu do szkołymożna było obejrzeć gazetkę specjalnie przygotowaną z myślą o ETŚD.

Zespół terapeutów: Agnieszka Sieradzka-Słyk, Bożena Kalata-Grula, Martyna Młynarska, Anna Dubczyńska