Sobota, 2019-10-19

Imieniny: Michaliny, Michala

Europejski Dzień Języków Obcych

Podczas Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkolnej bibliotece wiele się działo.

Uczniowie, którzy 26 września przyszli do biblioteki witali się w różnych językach – zadanie ułatwiały specjalnie przygotowane powitania, rozmieszczone w różnych miejscach w bibliotece.

Wszyscy chętni uczniowie mogli zmierzyć się z wykreślanką językową. Uśmiechnięta buźka zawierała słowa związane z biblioteką i książką w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Zadanie polegało nie tylko na wyszukaniu i zaznaczeniu wskazanych słów ale także na ich przetłumaczeniu na język polski–można było korzystać ze słowników. W tym zadaniu większość uczniów wybierała wykreślanki w języku angielskim, a nagrodą za prawidłowe wykonanie zadania był długopis.

Wypożyczanie książek odbywało się śpiewająco. Każdy kto chciał wypożyczyć książkę musiał zaśpiewać w wybranym języku znany przebój „Panie Janie, Panie Janie…”. Mniej odważni wybierali śpiewanie grupowe, ale w zdecydowanej większości były popisy solowe. W tym zadaniu najczęściej wybierany był język hiszpański i tylko jeden uczeń zrezygnował z wypożyczenia książki – stwierdził, że przyjdzie do biblioteki na drugi dzień.

Chętni uczniowie mogli zmierzyć się z quizem językowym. Żeby wygrać długopis trzeba było odpowiedzieć na 8 z 10 pytań min.: Kto stworzył język Esperanto?Ilu języków używa się na świecie? W jakich krajach językiem oficjalnym jest niemiecki?Który z języków jest najczęściej używanym językiem na świecie? itp.Przy wykonywaniu tego zadania można było korzystać z komórki ale czas na jego wykonanie był ograniczony.

Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs naklejkowy. Każdy chętny losował naklejkę – chmurkę, na której widniał tekst „Porozmawiaj ze mną” napisany w różnych językach świata. Zadaniem uczniów było odszyfrowanie jaki to język. Zadanie nie było łatwe. Jedni korzystali z Tłumacza Googla, inni z pomocy rodziców, a jeszcze inni próbowali zgadnąć. Spośród prawidłowych odpowiedzi, wylosowane zostały trzy osoby, które otrzymały dyplom, pamiątkowy gadżet i oczywiście długopis. Szczęśliwców wylosowała Laura z klasy 1 –w obecności Pań ze świetlicy.

Obchodom Europejskiego Dnia Języków Obcych towarzyszyła wystawa prac uczniów. Prace pod hasłem „Znajomość języków obcych bramą do wiedzy” powstały w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod kierunkiem nauczycieli języków obcych.