Poniedziałek, 2018-12-10

Imieniny: Danieli, Bohdana

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

3 października 2018r. uczniowie klas pierwszych i dzieci z grupy przedszkolnej wraz  z rodzicami uczestniczyły w niecodziennej kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Uczniowie i dzieci otrzymały elementy odblaskowe. Ponadto dzieci z grupy przedszkolnej otrzymały odblaskowego węża, który pomoże im bezpiecznie pokonywać wycieczki. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Warszawy przeprowadzili pogadanki o bezpiecznym poruszaniu się po drodze zarówno dla dzieci jak i ich  rodziców. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi Grodzickiemu  i Pani Monice Liberackiej z WORD za przeprowadzenie spotkania. W listopadzie br. powtórzymy kampanię dla klas II i III.

Od 2014 r. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Zasada jest prosta: im jesteśmy bardziej widoczni, tym lepiej. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie jak i Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego kontynuują od 2014r. kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie mają do dyspozycji pasów bezpieczeństwa, ani poduszek czy kurtyn powietrznych, dlatego w razie wypadku są najbardziej zagrożeni. Dodatkowo jesienne warunki drogowe – wcześniej zapada zmrok, a rano dłużej jest ciemno – nie ułatwiają widoczności. W takich okolicznościach kierowca zauważy osobę w ciemnym ubraniu dopiero z odległości około 20-30 m. To za mało, aby w porę wyhamować. Już jeden element odblaskowy sprawia, że jesteśmy widoczni z ponad 150 m. Te dodatkowe metry często ratują nam życie.

Zakładajmy więc elementy odblaskowe – zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych dzieci!