Poniedziałek, 2018-12-10

Imieniny: Danieli, Bohdana

Konstytucja 3 Maja - apel

„Święta miłości kochanej ojczyzny,

Czują cię tylko umysły poczciwe!

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,

Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,

Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,

Byle cię można wspomóc, byle wspierać,

Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”

Tak do miłości ojczyzny zwracał się w swoim hymnie Ignacy Krasicki, XVIII- wieczny poeta, patriota, współpracownik i kapelan króla Polski.  A był świadkiem wielkich wydarzeń, które w 1791 roku miały miejsce w Rzeczypospolitej… Od tych wydarzeń minęło właśnie 227 lat.  Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy w naszej szkole, uczestnicząc w apelu przygotowanym przez uczniów klas 7c i 7d. Nasi koledzy przypomnieli nam okoliczności uchwalenia tego, tak ważnego dla Polaków, aktu prawnego, który miał na celu naprawę ustroju XVIII – wiecznej Rzeczypospolitej. Usłyszeliśmy też słowa preambuły, które tego pamiętnego dnia padły z ust króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, oraz pełne radości, podniosłe pieśni gloryfikujące to zdarzenie. Słowa hymnu Ignacego Krasickiego, które padły w tamtych okolicznościach, niosą nadal aktualną, patriotyczną myśl – o Polsce powinniśmy pamiętać i pracować dla Jej dobra, gdyż to nasza Ojczyzna.