Środa, 2018-08-15

Imieniny: Marii, napoleona

Projekt poświęcony pamięci Ireny Sendler

„Żydów ratuje, swoim życiem się nie przejmuje”

Hasłem tym klasa 7b ozdobiła gazetkę przygotowaną w ramach obchodów roku Ireny Sendlerowej. W projekcie poświęconym pamięci Ireny Sendler wzięły udział klasy 6 i 7.

Uczniowie zapoznali się z filmem „Dzieci Ireny Sendelerowej” oraz wzajemnie „przeegzaminowali” z jego treści w formie kartkówki z pytań układanych przez uczniów. Klasy 7 wykonały gazetki w sali 28 - w głosowaniu wygrała gazetka klasy 7b - Gratuluję! Uczniowie spotkali się też z osobami odznaczonymi medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” Gośćmi były:

p. Teresa Parczewska, ratująca ludność Żydowską w miejscowości Borysław (obecnie na terenie Ukrainy)

p. Irena Senderska-Rzońca w czasie wojny z rodzicami mieszkała w Sławatyczach.

p. Alicja Schnepf w czasie wojny mieszkała na warszawskim Targówku.

Panie opowiadały o swoich przeżyciach i niebezpieczeństwie związanym z ratowaniem życia innych ludzi. Uczniowie byli pod wrażeniem trudnych warunków, w jakich prelegentki spędziły dzieciństwo i młodość.

Relacja ze spotkania

„W dniu 12 kwietnia w naszej klasie lekcję poprowadziła bardzo ciekawa osoba, która posiada medal ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Była to p. Irena Senderska-Rzońca W sali znajdowały się dwie klasy, które uważnie słuchały, o czym opowiadała starsza pani. Tematem tych zajęć było uświadomienie jak trudno się żyło podczas II wojny światowej jak i o ratowaniu Żydów.

Lekcja zaczęła się od standardowego przedstawienia się, kim jest nasz gość. Opowiadała ona o tym jak uratowała chłopca i jak przenosiła leki do Gett. Jej wypowiedź była tak interesująca i szczegółowa, że mogliśmy sobie wyobrazić jak to było naprawdę. Mówiła ona wszystko krok po kroku, co się wydarzyło i jak to wyglądało.

Na koniec wręczyliśmy jej kwiaty z podziękowaniami, że znalazła dla nas czas i mogła przyjść nam opowiedzieć jak żyła w czasach II wojny światowej. Najbardziej podczas spotkania zaciekawiło mnie opowiadanie, o tym jak przemycała leki do getta.”

M. Aptacy klasa 7c