Poniedziałek, 2018-07-16

Imieniny: Eustachego, Mariki

Światowy Dzień Autyzmu

Kwiecień to miesiąc wiedzy na temat Autyzmu. 2 kwietnia został ustanowiony Światowym Dniem Autyzmu i od tego dnia w różnych miastach Polski rozpoczęły się działania promujące akcję świeć, edukuj, wspieraj. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji i 13 kwietnia mieliśmy okazję do wyrażenia niebieskim strojem swojej akceptacji i solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. W ramach akcji do gazetek klasowych zostały przyczepione niebieskie kwiaty, a podczas godzin wychowawczych nauczyciele przeprowadzili zajęcia tematyczne o autyzmie według scenariuszy przygotowanych przez pedagogów wspomagających Irinę Loikę i Agnieszkę Domieniuk.

11 kwietnia grupka dzieci pod opieką Magdaleny Rulińskiej, Marzeny Borkowskiej oraz Małgorzaty Kardas uczestniczyli w pokazie filmu „Komunia” w ramach Warszawskich obchodów Światowego Dnia Autyzmu.

PAMIĘTAJ – AUTYZM to nie choroba - to zaburzenie neurorozwojowe wpływające całościowo na rozwój i funkcjonowanie osoby. Przyczyny autyzmu nie są w pełni znane – wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wyróżnia się różnorodne formy kliniczne, które łącznie określa się jako całościowe zaburzenia rozwojowe lub zaburzenia ze spektrum autyzmu. Objawy zaburzeń autyzmu dotyczą głównie trzech obszarów rozwoju: relacji społecznych, komunikacji i wyobraźni. Wiele osób wykazuje też nadwrażliwość lub ograniczone reakcje na bodźce dotykowe, bólowe, słuchowe, wzrokowe i zapachowe – dlatego musimy być bardzo wyrozumiali przed formułowaniem jakichkolwiek ocen.

Zachęcamy wszystkich do włączania się w kwietniowe akcje i bycia na TAK DLA AUTYZMU.

Zespół nauczycieli wspomagających