Niedziela, 2021-12-05

Imieniny: Kryspiny, Norberta

Upamiętnienie postaci kanonika Jana Ignacego Golędzinowskiego

W dniu 24 listopada 2021 roku, o godz. 9.00  delegacja uczniów wraz z opiekunem ze Szkoły 114 im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie udała się do Muzeum Więzienia Pawiak gdzie odbyło się symboliczne upamiętnienie w galerii byłych więźniów pn. Zapamiętaj ich twarze – postaci kanonika Jana Ignacego Golędzinowskiego (1877-1942) – duchownego, społecznika, radnego Warszawy, więźnia Pawiaka- KL Auschwitz -Dachau. W czasie okolicznościowego spotkania wysłuchaliśmy m.in. prelekcji dr Beaty Michalec zastępcy dyrektora ds. programowych w Muzeum Niepodległości, a następnie uczniowie odsłonili tabliczkę upamiętniającą postaci kanonika Jana Ignacego Golędzinowskiego.

Ksiądz Golędzinowski potrafił zjednoczyć mieszkańców wokół budowli kościoła – parafii Chrystusa Króla na Targówku, założył Towarzystwo Miłośników Targówka i zabiegał u władz miasta o nowe inwestycje. Obdarzony zaufaniem przez mieszkańców, został jesienią 1938 roku radnym m.st. Warszawy. Współpracował bardzo blisko z prezydentem stolicy Stefanem Starzyńskim. Włączył się z mieszkańcami w obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku, tworzył podwaliny pod konspirację. Podczas eksterminacji polskiej inteligencji tzw. Akcji AB, został aresztowany 30 marca 1940 roku i przebywał na Pawiaku. 21 września 1940 r. został wysłany transportem do KL Auschwitz, a następnie 12 grudnia do KL Dachau. Tam spędził blisko półtora roku w skrajnie trudnych warunkach, 5 maja 1942 roku został uśmiercony spalinami w drodze do zamku Hartheim.
Na koniec uczniowie zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak.

E. Kosatka