Kalendarium

Środa, 2021-10-20

Imieniny: Ireny, Kleopatry

Rajd Cierniaka

29 września 2021 klasy 4a i 4b udały się na Rajd Cierniaka.

We środę rano, wyruszyliśmy do miejsca, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć, czym i jak ważne są: odpowiedzialność za środowisko naturalne i dziedzictwo narodowe, ekologia, kultura, patriotyzm i historia. Mogliśmy doświadczyć tego maszerując szlakiem Truskaw - Palmiry, wiodącym przez Kampinoski Park Narodowy.

Wyposażeni w lupy, lornetki i dobry nastrój, prowadziliśmy obserwacje przyrody, a w czasie gier i zabaw terenowych, integrowaliśmy się z w kolegami i koleżankami.

Długa wędrówka przez rozległy las Puszczy Kampinoskiej, budziła we wszystkich nas refleksje i  zachwyt nad pięknem tego miejsca, ale również nastrajała naszych nauczycieli oraz harcerki do rozmów o wojennej historii tego żywego pomnika męczeńskiej śmierci naszych rodaków. Szlak przez las, prowadził nas do Palmir, gdzie znajdowało się jedno z bardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni hitlerowskich dokonywanych podczas II wojny światowej - Muzeum Walki i Męczeństwa. Miejsce to wywołało w nas dużo emocji.

Ostatnim i najważniejszym punktem na naszej trasie, był symboliczny grób naszego Patrona, położony nieopodal muzeum, na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. Zapalając znicz na jego grobie, każda z klas oddała hołd nie tylko jemu, ale i wszystkim pomordowanym przodkom.

Jesteśmy dumni, że Jędrzej Cierniak i jego pełna miłości do ojczyzny postawa, oddanie i odwaga są wizytówką naszej szkoły.