Środa, 2021-10-20

Imieniny: Ireny, Kleopatry

Wojny dorosłych - historie dzieci

Wrzesień 1939 roku jest miesiącem, który w polskiej historii zapisał się wieloma tragicznymi wydarzeniami.

Upamiętniając te trudne sytuacje dziejowe, przez cały wrzesień, w naszej bibliotece wyeksponowane zostały książki podejmujące temat II wojny światowej. Są to książki wielokrotnie nagradzane i cenione - opisujące rzeczywistość dzieci, których życie zmieniła wojna. Ich lektura, to nie tylko lekcja historii, ale też świadectwo odwagi ludzi, którzy dla ratowania innych narażali życie.

Część prezentowanych książek, to seria  „Wojny dorosłych – Historie dzieci” wydana przez Wydawnictwo Literatura z Łodzi we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorami niektórych z nich są świadkowie tamtych wydarzeń.

Dziś cieszymy się wolną i piękną Polską, ale groza wojny i jej skutki dotykają współcześnie wiele rejonów świata. Prezentowana literatura, kierowana jest do dzieci, ale jest też punktem wyjścia dla dorosłych, do rozmów o ważnych i trudnych sprawach –  o wojnie, tolerancji, o radzeniu sobie z własnymi emocjami. Warto, nie tylko  w szkolne ale również w rodzinne przeczytać wybraną z wystawy pozycję.

Zapraszamy Was do  lektury tych wzruszających książek i zachęcamy do podzielenia się swoją refleksją na wirtualnej tablicy:  https://padlet.com/lucyna_r/biblioteka