Poniedziałek, 2021-03-01

Imieniny: Albina, Antoniny

Pasowanie na czytelnika

Tradycyjnie  na początku drugiego semestru dzieci z klas pierwszych zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość przebiegała inaczej niż zwykle. Nie było programu artystycznego, którym uczniowie klas starszych witali swoich młodszych kolegów oraz ze względu na ograniczenie liczby osób przebywających w czytelni, spotkanie z bibliotekarkami odbyło się w klasach.

Spotkanie miało bardzo uroczysty przebieg, po przywitaniu  i rozmowie na temat poszanowania książki, przyszli czytelnicy wysłuchali krótkiego opowiadania, o tym jak Kicia Kocia poszła do biblioteki: https://tiny.pl/779p9 Dzieci słuchały bardzo uważnie bowiem później rywalizowały w quizie https://tiny.pl/779p5 Okazało się, że klasa 1c zdobyła największą liczbę punktów – bezbłędnie i najszybciej udzielając odpowiedzi.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Uczniowie złożyli przyrzeczenie następującej treści: „My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek słuchać będziemy z uwagą, a obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą”.

Później wszystkie dzieci otrzymały w prezencie książeczkę z dedykacją oraz pamiątkową wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło” – publikację przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W wyprawce oprócz książki znajdowała się broszura dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.

Na koniec uczniowie przy dźwiękach piosenek: "Miś w świecie literatury" i "Książki, kto książki czyta” składali pisemną deklarację na specjalnie przygotowanych planszach, że będą szanować książeczki. Plansze zostały zawieszone w klasie na tablicy korkowej.

Pierwszą lekturę pierwszoklasiści wypożyczyli przychodząc samodzielnie na indywidualne spotkanie do biblioteki w kolejnych dniach. Liczymy, że polubią naszą bibliotekę i będą w niej częstymi gośćmi.