Niedziela, 2020-10-25

Imieniny: Ingi, Maurycego

Obchody jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 114 w Warszawie

Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać.”

TerryPratchett

100 lat temu zadzwonił pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 114 na Targówku. Początkowo była to popołudniowa szkoła żeńska i mieściła się w jedynym wówczas murowanym budynku na osiedlu przy ulicy Piotra Skargi 20/22.

Co było dalej? Ile wydarzeń szkolnych miało miejsce? Ilu uczniów i nauczycieli, pracowników tworzyło tę instytucję? Ile wysiłku i zaangażowania wkładali rodzice
w edukację swych dzieci przez minione sto lat? Takie i inne pytania nasuwają się, gdy uświadomimy sobie, ile zmieniło się wokół nas i w szkole przez ten czas.

Rok jubileuszu stulecia będzie dawał szansę na poznanie tej historii, ale też na myślenie o przyszłości.

Obchody jubileuszu rozpoczęliśmy już w styczniu tego roku podczas uroczystego apelu samorządowego. Stworzony został plan działania na ten jubileuszowy rok. Znalazły się w nim projekty klasowe, konkursy, podróże po najbliższej okolicy w poszukiwaniu śladów przeszłości, wkopanie kapsuły czasu oraz posadzenie pamiątkowego dębu, projektowanie szkoły przyszłości, kilka niewielkich wydawnictw, wydarzenia sportowe z historią w tle i wiele mniejszych i większych przedsięwzięć.

Główne obchody jubileuszu planowane są na marzec 2021 r. W tym właśnie miesiącu zamierzamy zrealizować projekt „Podróż w przeszłość”, który przybliży nam realia szkolne sprzed 100 ostatnich lat. Uczniowie pojawią się w strojach galowych lub stylizowanych na ubiory uczniów z dawnej szkoły, a nauczyciele poprowadzą zajęcia z wykorzystaniem dawnych pomocy np. pióro atrament, liczydło, papierowy dziennik. Zwieńczeniem jubileuszu będzie wystawa „100 lat naszej historii” przygotowana na dzień uroczystości w szkole w marcu 2021 r.

Wszelkie wypracowane przez klasy materiały, prezentacje, zdjęcia i sprawozdania znajdziecie Państwo w zakładce Historia na naszej stronie internetowej.

Urszula Knyż

Michał Konewka