Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bezpieczny Internet


Zasady bezpieczeństwa

 

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z Internetu - zostań Sieciakiem!

 

plakat

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

 

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

 

3. Nigdy wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

 

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

 

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

 

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

 

7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

 

8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.

 

9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.

 

10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

 

11. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

 

12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

 

13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

 

14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

 

15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

 

16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jakie proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.

 

17. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.

 

18. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

 

19. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, to porozmawiaj o tym z rodzicami. Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

 

Wszystkie rady oraz rysunki zostały ściągnięte z serwisu sieciaki.pl

 

Multimedia

 

Zapraszamy do działu "Multimedia", w którym publikujemy sieciakowe teledyski, spoty reklamowe, kreskówki. Materiały te są częścią akcji dt. bezpiecznego korzystania z internetu przez najmłodszych organizowanych przez Fundacje Dzieci Niczyje.

 

 

Teledysk "Hasło"

<  

 

 

Teledysk "Sieciaki"

 

 

Kreskówka "Sieciaki" cz. I

 

 

Kreskówka "Sieciaki" cz. II

 

 

kreskówka "Sieciaki" cz. III

 

 

"Stop cyberprzemocy" film zrealizowany w ramach akcji FDN pod tym samym hasłem.  

 

Spot kampanii "Baw się w Sieci - BEZPIECZNIE". Realizowana w Polsce przez Fundację Dzieci Niczyje i NASK kampania jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii medialnej "Keep if fun. Keep Control".

     

 

Spot TV z kampanii społecznej "Dziecko w sieci". W roli głownej Ania, lat 12 i Wojtek lat..... Fundacja Dzieci Niczyje

     

 

Poznaj bezpieczny Internet - zostań Sieciakiem! Prezentacja Sieciaków, zasady bezpiecznego zachowania w Internecie oraz krótki Qiuz

       

 

 

Szukasz pomocy?

 

Drogi uczniu!

 

Zaniepokoiło Cię coś podczas korzystania z Internetu?

Ktoś wypytuje Cię o imię, nazwisko, wiek, adres?

Prosi o zdjęcie? Namawia na spotkanie?

Podałeś komuś poznanemu przez Internet swój adres domowy i boisz się, co będzie dalej?

Dostajesz obraźliwe, wulgarne wiadomości?

Ktoś wypisuje kłamstwa na Twój temat?

Przypadkiem otworzyła Ci się „dziwna” strona internetowa?

Nie wiesz, co zrobić?

Znasz kogoś, komu trzeba pomóc w podobnych sytuacjach?

 

Porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami, nauczycielem lub pedagogiem szkolnym!

 

Możesz również

 

skontaktować się z helpline.org.pl

telefonicznie: 0 800 100 100

wysyłając e- maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

       

 

 

Helpline doradza także rodzicom i osobom zawodowo pracującym z dziećmi.

 

Rodzicu, nauczycielu pamiętaj:

 

Publikowanie nielegalnych treści w internecie to przestępstwo!

Nielegalne treści można zgłosić przez całą dobę w następujący sposób:
1. pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;
2. za pomocą formularza internetowego: www.dyzurnet.pl;
3. zwykłym listem na adres: Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, 02-796 Warszawa, ul. Wawozowa 18;
-koniecznie z dopiskiem HOTLINE
4. faksem:+48 22 523 10 55 begin_of_the_skype_highlighting              +48 22 523 10 55      end_of_the_skype_highlighting;
5. telefonicznie: 0-801-615-005 (koszt połączenia lokalnego)

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

 

 

BDI w SP 114

 

 

       

 

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji od początku jej istnienia w Polsce. W lutym każdego roku podejmujemy różnorodne inicjatywy, mające na celu uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z korzystania z internetu oraz innych urządzeń (telefonów komórkowych).
Są to :
1. Lekcje informatyki omawiające zagadnienia bezpieczeństwa, netykiety, praw autorskich
2. Lekcje wychowawcze - cyberprzemoc, uzależnienia od komputera
3. Zajęcia edukacyjne w klasach młodszych na temat bezpiecznego korzystania z komputera, internetu, telefonów komórkowych.
4. Eksponowanie na korytarzu szkolnym gazetki o w/w tematyce.
5. Opracowywanie przez uczniów materiałów własnych: prezentacje, plakaty.
6. Udział uczniów w kursach e-learnigowych, udostępnionych na platformie dzieckowsieci. Klasy trzecie kurs "Poznaj bezpieczny Internet", klasy 4 - 6 "Bezpieczna przygoda z Internetem".
7. Udział uczniów konkursach o tematyce bezpieczeństwa najmłodszych w Sieci.
8. Promocja akcji na stronie internetowej szkoły.