Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Matematyczne Origami w IIId

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klasy IIId kontynuowali projekt „Matematyczne origami". Celem dodatkowych zajęć było rozwijanie zdolności poznawczych i manualnych, wyobraźni przestrzennej, wspieranie rozwoju psychofizycznego, a także budzenie wrażliwości estetycznej i motywowanie do podejmowania prób samokontroli. Projekt prowadzony był w ramach wolontariatu przez wychowawcę klasy IIId oraz nauczyciela Gimnazjum nr 141, przy współudziale grupy gimnazjalistów – wolontariuszy. Podczas spotkań uczniowie poznali: origami płaskie z koła, origami płaskie z kwadratu, origami story – opowieści ilustrowane papierowymi formami, origami przestrzenne, origami przestrzenne modułowe oraz kirinami (sztuka cięcia papieru). Zajęcia origami motywowały uczestników do wytrwałej i precyzyjnej pracy. Pomogły stworzyć atmosferę nie tylko pracy twórczej, ale także zachęciły do inicjatywy wszystkie dzieci, bez względu
na ich indywidualne uzdolnienia i predyspozycje.

Serdecznie dziękujemy Pani Beacie Borowskiej oraz wolontariuszom za zaangażowanie w projekt.

wychowawca klasy IIId: Iwona Gac

Akademia Młodego Filozofa

16 czerwca 2014r. w ramach rozwijania talentów i zainteresowań humanistycznych, po raz kolejny grupa uczniów z naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w VI edycji Akademii Młodego Filozofa, zorganizowanej przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W temat przewodni tegorocznego spotkania: „O księgach, książkach, książeczkach" wprowadził zebranych, wykład prof. dr hab. Roberta Piłata. Następnie „młodzi filozofowie" uczestniczyli w warsztatach tematycznych, prowadzonych przez doktorantów z Instytutu Filozofii UKSW. Pierwszy z nich „O (r)ewolucyjnych księgach" przybliżył uczniom zarówno sylwetkę, jak i dzieło matematyka i astronoma Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich" oraz Karola Darwina, twórcę teorii ewolucji „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego". Na drugim warsztacie „O nieistniejących księgach" uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o historii pisma, Bibliotece Aleksandryjskiej – największej bibliotece starożytnego świata, a także dopasowywali fragmenty tekstów do właściwego autora, np.: Platona „Obrona Sokratesa", św. Augustyna, czy Andrzeja Sapkowskiego. Udział w Akademii Młodego Filozofa, uwrażliwił uczniów na piękno literatury, ukazał dziedzictwo człowieka poprzez bogactwo księgozbiorów oraz wskazał chęć poszukiwania „własnej" książki, do której z przyjemnością się powraca.

opiekun grupy: Iwona Gac

 

Warsztaty dziennikarskie na "Szkółce pisarskiej"

Warsztaty dziennikarskie

W czasie zajęć prowadzonych przez p. Agnieszkę Kalinowską z gazety Rzeczpospolita uczniowie pracowali w grupach i tworzyli stronę wstępną własnej gazety. Powołano do życia czasopisma i napisano artykuły na pierwszą stronę :

DZIENNE NOWINKI CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI - Zespół redakcyjny w składzie: Tomek Kowalski, Radek Relidzyński, Mikołaj Karkowski, Klaudia Nowicka, Magda Wyrobek.

SZKOLNY JAMNIK - Zespół redakcyjny w składzie: Adam Bielecki, Piotr Wierzejski, Dominik Zajkowski, Mateusz Dębkowski, Adrian Bartosiak

WŚRÓD UCZNIÓW - Zespół redakcyjny w składzie: Kasia Dolecka, Karolina Skórska, Karolina Bińka, Emilia Możejko, Karolina Kwiatkowska

PAPATONKA - Zespół redakcyjny w składzie: Natalia Czapska, Patrycja Gawrysiak, Karolina Karkowska, Hania Rabong

CZARNA STRONA NALEŚNIKA - Zespół redakcyjny w składzie: Lena Rudnicka, Maja Kowalczyk, Natalia Kulpińska, Ola Larwa, Tymek Tymków

Oto fragmenty artykułów, które powstały w czasie warsztatów:

Materiały konferencyjne - X Biesiady u Warsa i Sawy

Prezentujemy materiały z warsztatów przeprowadzonych w czasie konferencji.

 

1. Kompas Kreatywności

{quickdown:100}

2. Podróż dookoła świata

{quickdown:101}

3. Pracownia mobilna

{quickdown:102}

4. Z Geogebrą na matematykę

{quickdown:103}

Za kulisami Teatru Wielkiego

W ramach programu edukacyjnego "JUTRoPERA" realizowanego przez Dział Programów Edukacyjnych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej grupa uczniów z naszej szkoły – członków szkolnego chóru i zespołu instrumentalnego oraz grupy tanecznej odwiedziła w dniu 15 maja br. Teatr Wielki – Operę Narodową. Uczniowie poznali prawie wszystkie zakamarki tego wielkiego gmachu. Zajrzeli za kulisy sceny głównej w Sali Stanisława Moniuszki, która okazała się kilka razy większa niż wydaje się z widowni. Na scenie mogli z bliska obejrzeć dekorację do wieczornego spektaklu opery "Pasażerka". Za kulisami podziwiali gigantyczne dekoracje do przedstawień. Uczniowie zajrzeli także do pracowni krawieckiej, w której powstają kostiumy męskie, do pracowni rzeźbiarskiej, gdzie tworzy się elementy dekoracji, do malarni, gdzie dekoracje są malowane oraz do jednego z dwunastu pomieszczeń, w którym przechowywane są kostiumy ze spektakli granych w minionych sezonach. Zwiedzanie zakończyło się na widowni sceny głównej. Nasza przewodniczka opowiedziała nam wiele ciekawych anegdot z życia teatru, zachęcając do odwiedzania tego miejsca w ramach uczestnictwa w spektaklach baletowych i operowych. W najbliższym czasie będzie taka możliwość – nasi uczniowie wezmą udział w próbie generalnej opery "Słowik" Igora Strawińskiego na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Lekcja chemii w IB

20 kwietnia sala klasy I b zamieniła się w laboratorium chemiczne, a uczniowie w małych naukowców. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.