Wars i Sawa grają w szachy

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła  przystąpiła  do dwuletniego pilotażu ogólnopolskiego projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole” skierowanego do  uczniów  I etapu edukacyjnego. Jego podwaliną stały się rekomendacje Parlamentu Unii Europejskiej z 13 marca 2012 r. w sprawie wdrażania szachów do systemu oświaty przez kraje unijne.

Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej w klasach 1-3 oraz upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych.

W szkole projektem „Edukacja poprzez szachy w szkole” zostali  objęci uczniowie z klasy 1a, dla których zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają jedną jednostkę lekcyjną.

Szachy to  królewska gra.  Rozwija ona  i ćwiczy przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną dziecka, prawidłową koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. To żywa lekcja geometrii, która w sposób często dla  ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, a nawet technice i geografii.

Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów wpływ szachów na psychikę dzieci. Uczą one skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość i odwagę. Dziecko uczy się szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play.

Upowszechnianiu szachów w naszej szkole służy także koło szachowe przeznaczone dla uczniów klas 4- 6 prowadzone przez p. Iwonę Osuch. Uczniowie bardzo chętnie uczęszczają na zajęcia, które rozwijają ich pasje i zainteresowania. Żywo reagują na stawiane przed nimi coraz to nowe zadania szachowe, jak np. gra on-line z jednym lub wieloma przeciwnikami.

Szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie. Oprócz nauki przez działanie, mamy więc również edukację przez zabawę.

Partnerami projektu są:

Polski Związek Szachowy, który zapewnił wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy, udostępnił uczniom zeszyty ćwiczeń po preferencyjnych cenach oraz upowszechnia informacje o prowadzonych wspólnie działaniach, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), który przeprowadził   cykl szkoleń z metodyki nauczania gry w szachy dla nauczycieli oraz Akademia Leona Koźmińskiego, której zadaniem jest przeprowadzenie cyklu warsztatów oraz opracowanie metodologii badań ewaluacyjnych.

Więcej informacji o projekcie na stronie - http://szachywszkole.pzszach.pl/wars-i-sawa-graja-w-szachy