Piątek, 2017-11-24

Imieniny: Emmy, Flory

Rajd Cierniaka – Pogoda nas nie zniechęciła

Deszcz, wiatr, brak słońca – tak można by pesymistycznie podsumować tegoroczne rajdy Cierniaka (dwa, bo klas czwartych jest aż pięć). Jednak zacięcie turystyczne i chęć poznania nowych miejsc zmusiła uczniów klas czwartych wraz z wychowawcami i pod opieką instruktorów i harcerzy starszych wyruszyć, jak co roku, na szlak po Puszczy Kampinoskiej.

Po co tam jeździmy? By poznać jeden z największych i najpięknych zakątków leśnych w jesiennej szacie w pobliżu stolicy. Ale przede wszystkim wyruszamy tam,  by wspomnieć i chwilę zatrzymać się myślą przy Patronie naszej szkoły Jędrzeju Cierniaku, którego symboliczny grób znajduje się w Palmirach.

Uczniowie przypominają sobie postać tego wielkiego patrioty i propagatora kultury ludowej, poznają też historię wielu walk, które odbywały się na terenie Kampinosu. W tym roku odwiedzili zarówno Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach, pobliski cmentarz, ale też polanę z Krzyżem Jerzyków , który poświecony jest jednemu z powstańczych oddziałów biorących udział w powstaniu warszawskim.

Czwartoklasiści i dorośli uczestnicy rajdu rozgrzewali się pląsając wraz z harcerzami i na wyścigi wykonując przygotowane dla nich zadania.

Wszyscy wracali przemoczeni, zmęczeni, ale zadowoleni i usatysfakcjonowani pokonaniem, mniejszej niż zwykle, trasy w trudniejszych nieco warunkach.

Za rok znowu ruszymy na szlak z kolejnymi klasami czwartymi, bo to jedna z wielu naszych tradycji szkolnych.

Urszula Knyż