Piątek, 2018-02-23

Imieniny: Damiana, Romana

Noc Biologów

W piątek 12 stycznia w godz. 16.30- 22.00  11 uczniów z klas VII naszej szkoły pod opieką pani Anny Moczulskiej nauczycielki biologii, uczestniczyło w fascynujących imprezach VII Ogólnopolskiej „ NOCY BIOLOGÓW” na UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM.                                               W imprezie uczestniczyli uczniowie: Ola B.,  Oliwia K. , Adriana K. ,  Aleksandra Ch. Gabriela P. , Aleksandra M. , Krystian S. , Karina F. , Patrycja B., Zuzanna Z., Piotr S.

Oto wrażenia uczniów:

„ Na jednym ze stanowisk oglądaliśmy narządy wewnętrzne ssaków. Udało mi się rozpoznać serce, płuca i nerki”. W innym miejscu poświęconym komórkom dowiedziałem się, że komórka macierzysta to komórka, która tworzy swoje kopie i mogą z niej powstawać inne komórki. W innym miejscu związanym z komórkami Pani opowiadała o hodowli komórek w specjalnych naczyniach z polistyrenu i do życia potrzebują pożywki.  Kolejne stanowisko traktowało o migracjach ptaków. Itd.” – Piotr S.

„ Mikrobiologia w kuchni” – dowiedziałam się jakie właściwości ma ciasto np. do pizzy i przeprowadziłyśmy kilka doświadczeń z tym związanych. Poznawałam położenie aminokwasów w niektórych białkach. Podobało mi się także zadanie polegające na złożeniu w całość rozbitych na małe kawałki skorupek smoczego jaja. Na pewno poleciłabym każdej osobie tak wspaniały rodzaj nauki i zabawy. Gdy znajdę czas, chętnie odwiedzę uniwersytet raz jeszcze, tym razem z rodzicami” – Gabrysia P.

„ Bardzo mi się podobała ta impreza bo ciekawie spędziłem czas. Oglądałem wiele interesujących eksponatów między innymi myszy oraz roślin, pleśni i grzybów. Mogłem wykonać proste doświadczenia, widziałem jak hoduje się bakterie i wyodrębnia gluten z mąki. Bardzo interesujący był wykład o Barszczach Kaukaskich i ich inwazji między innymi też na terenie Polski. Dowiedziałem się, że te rośliny mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wyjazd uważam za bardzo udany i ciekawy i na pewno chciałbym w przyszłym roku wziąć udział”-  Krystian S.

„ Moją uwagę zwróciły różnorodne rośliny owadożerne. Niektóre z nich potrafiły pożreć nawet dość dużych rozmiarów owady. Podczas „ Nocy biologów” dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o których wcześniej nie słyszałam. Wyprawę do Wydziału Biologii UW mogę uznać za interesującą przygodę. Jeżeli będzie taka możliwość, z chęcią wezmę udział w kolejnej edycji „ Nocy biologów” i gorąco polecam innym tę imprezę- Aleksandra Ch.