Piątek, 2017-11-24

Imieniny: Emmy, Flory

Święto Niepodległości w klasach IV - VII

Dnia 9 listopada w naszej szkole uczniowie uczcili zbliżające się święto Niepodległości. W galowych strojach ozdobionych biało – czerwonymi kotylionami wzięli udział uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Na początku szczególne wrażenie wywarła na wszystkich recytacja wiersza „Ojczyzna” Doskonale zilustrowana prezentacją przygotowaną przez Czarka z klasy 6c i muzyką Chopina (Preludium e – moll) w tle. Młodzi aktorzy z klas 6c i 7a w symboliczny sposób przedstawili trudne i radosne momenty naszej historii – utratę przez Polskę niepodległości w wyniku trzech zaborów oraz odzyskanie wolności w 1918 roku. „Polska” w sugestywny, metaforyczny sposób odegrana przez uczennicę klasy 6 wzywa Polaków ( tu m.in. znane postaci Kościuszki i Jasińskiego) do naprawy Rzeczypospolitej, potem do walki o nią, sprzeciwianiu się napaści zaborców. Po symbolicznej scenie przedstawiającej I wojnę światową, kiedy to zaborcy stanęli przeciwko sobie, „Polska” dowiaduje się z fragmentu artykułu z gazety z 1918 r. że jest wolna. Wygłasza wtedy krótki, lecz sugestywny apel do ówczesnych i współczesnych Polaków, zwracając się publiczności:

„Pamiętajcie, Polacy! Tylko od Was zależy, czy pozostanę Polską wolną i niepodległą! Czy Wasze kłótnie i spory nie sprowadzą na mnie słabości! Czy stanę się bogata, silna
i praworządna, czy też będziecie popełniać cały czas te same błędy!”

Myślę, że młodzi patrioci, zgromadzeni na sali pokazali, że gotowi są dbać o Polskę, uczyć się i pracować dla wspólnego dobra. Żar z jakim zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu narodowego może o tym świadczyć.

Urszula Knyż